Державні закупівлі

У 2015 році Уряд України впровадив механізм закупівель лікарських засобів та медичних виробів через міжнародні організації: Програму розвитку ООН (ПРООН), Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Британську королівську агенцію Crown Agents.

Це дозволило знизити корупцію в закупівлях і забезпечити українців якісними та життєво необхідними ліками.
Перелік лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються цими організаціями, охоплює близько 40 напрямів лікування, затверджується щороку постановою Кабінету Міністрів України та оновлюється за потреби впродовж року.

Для впровадження цього механізму було внесено зміни до:

  • порядку попередньої оплати таких закупівель;
  • реєстрації лікарських засобів та медичних виробів;
  • порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на ліки та медичні вироби, що подаються на реєстрацію.

Представники спеціалізованих організацій увійшли до складу робочої групи МОЗ із супроводу державних закупівель, а також (разом з представниками пацієнтських організацій) до складу Комісії МОЗ із формування вихідних даних бюджетних програм.

З 2020 року ДП «Медичні закупівлі України» перейме у міжнародних організацій функцію адміністратора державних закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

Основні підсумки державних закупівель через міжнародні організації засвідчили ефективність такого механізму: потребу в ліках забезпечено практично за всіма напрямами і за набагато нижчою ціною, що дало змогу купити більше одиниць ліків та розширити їх перелік новими ефективними препаратами.

Наступні кроки у розвитку державних закупівель:

  • адаптація електронної системи закупівель з урахуванням особливостей закупівель медичних товарів;
  • передача частини видатків від централізованих закупівель до відповідних бюджетних програм, розширення програми «Доступні ліки»;
  • включення вартості окремих лікарських засобів та медичних виробів у вартість послуги, яка відшкодовується за програмою медичних гарантій.

Результати закупівель і графік постачання лікарських засобів оприлюднюються на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Інформацію про наявність у закладах охорони здоров’я ліків, закуплених за державні кошти, можна отримати на сайті:
www.eliky.in.ua.

Детальніше...
Детальніше у розділах: