Програма «Доступні ліки»

Програма «Доступні ліки» запрацювала з квітня 2017 року.

Програмою передбачається відшкодування (реімбурсація) вартості лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальної астми.

Ці захворювання найбільше впливають на показники смертності населення, суттєво знижують якість життя пацієнта, проте ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Механізм дії програми:

Пацієнт звертається до свого сімейного лікаря для отримання консультації та рецепта на ліки проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальної астми.

Лікар виписує електронний рецепт на ліки з Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації.

Пацієнт отримує ліки в будь-якій аптеці, яка підписала договір з НСЗУ.

Кошти аптеці відшкодовує НСЗУ.

Обсяг коштів визначається на підставі граничних оптові-відпускних цін, які, у свою чергу, формуються на основі референтних цін.

Основні напрями змін за програмою «Доступні ліки»

Впровадження референтних цін та граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби, щодо яких запроваджено державне регулювання

Розробка і регулярний перегляд Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації

Впровадження механізму реімбурсації: розробка Порядку, розміру реімбурсації та інших документів

Залучення аптек до програми «Доступні ліки»

Впровадження електронного рецепта

З 1 квітня 2019 року програму адмініструє Національна служба здоров’я України. На її сайті регулярно оновлюються дані про обсяг відпущених ліків, кількість рецептів, аптек-учасниць тощо.

Крім того, детальну інформацію про програму «Доступні ліки» наведено на сайті: http://liky.gov.ua.

Програма «Доступні ліки» стала успішною новацією в охороні здоров’я. Вона дала змогу пацієнтові отримувати життєво необхідні і часто недешеві ліки безкоштовно і з вільним вибором аптеки. Електронний формат рецепта є засобом прозорого контролю обігу ліків та використання бюджетних коштів. Чітка методика розрахунку цін на лікарські засоби, включені до програми, і порядок реімбурсації формують сприятливі умови для того, щоб до програми долучалося все більше аптек, у тому числі приватних.

Наступні кроки:
Механізм реімбурсації буде розширено на інші ліки з Національного переліку основних лікарських засобів. Таке рішення прийнято Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення таких ліків та порядок розрахунку граничних оптово-відпускних цін на них затверджено Міністерством охорони здоров’я України.

Детальніше...
Детальніше у розділах: