Про необхідність реєстрації платником ПДВ надавачів медичних послуг

8 Жовтня 2018

Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент).

Пунктом 1 статті 181 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання).

Підпунктом «Б» пункту 1 статті 185 Податкового кодексу України встановлено, що об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Підпунктом 5 пункту 1 статті 197 Податкового кодексу України встановлено, що звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім визначеного статтею переліку.

Тобто, як убачається з положень законодавства:

  • Договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій укладений з Національною службою здоров’я України віднесений до операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ;
  • ПДВ не потрібно сплачувати за цим договором, оскільки операції з постачання послуг з охорони здоров’я звільненні від оподаткування ПДВ (не плутати з операціями, які не є об’єктом оподаткування ПДВ) .

ВАЖЛИВО: Державна фіскальна служба України у своєму листі від 12.09.2016 № 19610/6/99-99-15-03-02-15 роз’яснила, що до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Аналогічну позицію займає і Верховний Суд при розгляді спорів із подібних правовідносин.

Тобто, хоча за договором з НСЗУ податок не буде виникати, сума грошових коштів отримана за договором буде впливати на вирішення питання щодо необхідності реєстрації суб’єкта платником ПДВ.

Отже, при вирішенні питання про реєстрацію надавача медичної допомоги як платника ПДВ, потрібно враховувати сукупну вартість наданих послуг за договором з НСЗУ. У випадку перевищення суми операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ більше 1’000’000 грн. (як за договором з НСЗУ та і інших операцій) за останні 12 місяців, необхідно зареєструватись платником податку в порядку визначеному Податковим кодексом України.

 

Детальніше...
Детальніше у розділах: